Profilaktyka raka jądra

PROFILAKTYKA RAKA JĄDRA

USG jąder

DLACZEGO WARTO PODDAĆ SIĘ BADANIU?

USG jest badaniem najczęściej wykorzystywanym przez lekarzy w diagnozie zmian chorobowych w okolicach jąder. Żeby dokładnie zobrazować struktury jądra, najądrza i moszny do badania wykorzystuje się ultradźwięki. USG jąder można powtarzać wielokrotnie, a odstęp między badaniami nie ma żadnego znaczenia dla zdrowia pacjenta.

W mosznie – skórnym worku położonym w okolicy kroczowej u podstawy prącia mieszczą się jądra, najądrze oraz część powrózka nasiennego. Jądra stanowią centralną część męskiego układu rozrodczego, odpowiedzialną za produkcję plemników i wydzielającą męskie hormony płciowe, głównie testosteron. Dzieje się to w tzw. kanalikach nasiennych, które łączą się i wyprowadzają plemniki do pozostałych części dróg płciowych. Prawidłowa objętość jąder u dorosłego mężczyzny to 15-25 ml, a wymiar podłużny to 4,5 do 5,1 cm. U większości mężczyzn obserwuje się niewielkie różnice w wielkości jąder. Najądrze znajdujące się w worku mosznowym przylega do jądra od góry, tyłu oraz boku. Składa się z kanalików, których zadaniem jest odprowadzanie z jądra i magazynowanie nasienia.

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO BADANIA USG JĄDER?

Badanie powinno być wykonywane profilaktycznie, a wskazaniem do skierowania pacjenta na USG jąder może być każda zmiana wyglądu jąder (powiększenie, zmniejszenie, zaczerwienienie, opuchlizna, guzki) i ból lub dyskomfort w ich obrębie. Lekarz zaleci badanie, gdy podejrzewa u pacjenta m.in.:

 • guza moszny;
 • krwiaka jądra;
 • mikrozwapnienia;
 • niedorozwój jądra;
 • niezstąpienie jądra do worka mosznowego, tzw. wnętrostwo;
 • nowotwór jądra;
 • przepuklinę pachwinową;
 • ropień jądra;
 • skręt jądra;
 • stan zapalny jądra lub najądrza;
 • uraz jądra;
 • wodniaka jądra;
 • żylaki powrózka nasiennego.

JAK WYGLĄDA BADANIE USG JĄDER?

Badanie wykonywane jest w gabinetach urologicznych. Jest bezbolesne i nie inwazyjne, można wykonywać je u pacjentów w każdym wieku.
W trakcie badania USG jąder pacjent leży na plecach. Lekarz nanosi na mosznę żel pozwalający w sprawny sposób przesuwać głowicę aparatu po ciele pacjenta.

Może się okazać, że lekarz poprosi pacjenta, żeby wstał do badania. W pozycji stojącej wykonuje się tzw. próbę Valsalvy, która polega na wytworzeniu tłoczni brzusznej przy zatrzymanym oddechu. Próbę tę wykonuje się najczęściej do diagnozy I stopnia żylaków powrózka nasiennego. Guzki w tej fazie choroby są mało wyczuwalne, a próba ta jest jedyną metodą na ich zdiagnozowanie.
Badanie moszny rozpoczyna się najczęściej od zdrowego jądra. Obraz ultrasonograficzny moszny pozwala na ocenę wielkości jądra i najądrza, jego echostruktury i unaczynienia.

Podczas badania lekarz drukuje wybrane obrazy i opisuje je. Badanie trwa kilkanaście minut, a wynik jest znany od razu. Po badaniu pacjent usuwa żel z ciała i może się ubrać.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Badanie USG jąder nie wymaga żadnego przygotowania i nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Przed badaniem trzeba jednak poinformować lekarza, gdy odczuwalny jest silny ból jąder lub na mosznie znajduje się otwarta rana. To może utrudnić wykonanie badania.

Zapraszamy do Centrum Medycznego Medica w Gdyni na badanie USG jąder.

Zadzwoń: 58 620 20 05 i umów się na badanie jeszcze dziś!

Wypełnij formularz,

skontaktujemy się z Tobą !

*pola obowiązkowe

CO NOWEGO U NAS

Aktualności
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszą ofertą!
* Zapisując się do newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych.
lokalizacja Gdynia, ul. Starowiejska 45
telefon801 600 999 lub 58 620 20 05


ŚLEDŹ NASZE KANAŁY I BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO   Facebook Istagram